Skidanje volana

User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Skidanje volana

Post by widanovic »

Da li je neko nekad skidao volan na Aveu? Kako se skida?

Dobio sam komande za volan i tempomat pa bi hteo da ugradim samo ne znam kako se skida volan, a ne bi hteo nesto da polomim ili da aktiviram vazdušni jastuk... :(
User avatar
Darkonda
Junior
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2011 19:30

Re: Skidanje volana

Post by Darkonda »

Nisam skidao volan ali sam pokusavao da skinem one sive delove na volanu tako da sam zapazio kako se skida odprilike, prvo skines one poklopcice na volanu sa strane i unutra imas kao veliki torex sraf, skine sa jedne i sa druge strane i tako bi trebao da skines airbag sa celom prednjom strano volana... :D
Nisam skidao ali bi rekao da je tako... :D
chevac
Početnik
Posts: 7
Joined: 22 Feb 2013 13:37
Location: NS

Re: Skidanje volana

Post by chevac »

widanovic wrote:Da li je neko nekad skidao volan na Aveu? Kako se skida?

Dobio sam komande za volan i tempomat pa bi hteo da ugradim samo ne znam kako se skida volan, a ne bi hteo nesto da polomim ili da aktiviram vazdušni jastuk... :(
Evo na ruskom sajtu http://www.drive2.ru/cars/chevrolet/ave ... 152306027/
verovatno ce ti pomoci google translate.

Proguglaj i Управление магнитолой на руле pa ces verovatno naci i slike...
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Skidanje volana

Post by widanovic »

Hvala, uspeo sam da skinem volan, sad još samo da namestim komande i kačim detaljno uputstvo
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Skidanje volana

Post by widanovic »

Kompletno uputstvo:
0. skinuti kleme sa akumulatora
1. skiinuti plastike sa leve i desne bočne strane volana.
2. zatim odvrnuti torex šrafove
3. nakon toga skinuti vazdušni jastuk, konektor ima žabicu.

E sad što se tiče ugradnje komandi ide sledeća procedura:

4. obeležiti poziciju centralnog šrafa i volana, kao i osovine
5. skinuti centralnu maticu i polako lupkanjem levo desno skinuti volan
6. skinuti puž koji je sa 4 šrafa pričvršćen za šasiju.

e sad ukratko treba dodati po dve žice i sa prednje i sa zadnje strane puža kako bi komande funcionisale

7. na volanu postaviti nosač komandi obeležiti mesto za rupe i izbušiti rupe, narezati navoj i fiksirati nosač komandi.

8. vratiti sve na svoje mesto

9. pričvrstiti komande.

Uskoro i slike...
Hanszg
Junior
Posts: 13
Joined: 07 Feb 2013 00:30

Re: Skidanje volana

Post by Hanszg »

budu kakve slike skoro? imam veliku želju staviti komande na volan, ali ne znam koje i gdje žice moram spojiti. Ako mogu kakve slike, ili link gdje si ti našao, bio bih ti jako zahvalan
User avatar
dixy
Junior
Posts: 59
Joined: 29 Jun 2011 20:13
Location: Dobanovci, Surčin

Re: Skidanje volana

Post by dixy »

Da pokušam da malo oživim temu, u svetlu skorašnje diskusije sa kolegama sa foruma...

Naašao sam kataloške brojeve potrebnih delova za tempomat, ali zanima me kako je kolega Widanovic rešio pokretanje leptira gasa, tj prenos komande iz računara do leptira.

Da li Aveo 1,2 ima elektroniku umesto sajle za gas (tj sistem TPS - senzor položaja pedale)?

Za 1,4 16v je izgleda potreban neki dodatni aktuator, tj motorić koji bi pokretao leptir.
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Skidanje volana

Post by widanovic »

Ja sam samo dodao komande na volanu, za sada mi samo rade komande za muziku, za tempomat bi morao da menjam pedalu i da dodajem motor gasa jer ide preko sajle pa bi trebalo da se sve prebaci na elektroniku...
User avatar
dixy
Junior
Posts: 59
Joined: 29 Jun 2011 20:13
Location: Dobanovci, Surčin

Re: Skidanje volana

Post by dixy »

Da, to je taj problem što je za naše tržište bio predviđen samo sistem sa sajlom, a ne i sa TPS senzorom i senzorom položaja pedale (koji je npr bio ugrađivan u škodu fabiju još 2001 god, pa kod auta koji sem menjača, retrovizora i volana nema ništa u vidu opreme, mogao je da se jednostavno stavi fabrički tempomat). Aveo 1,6 za evropsko i američko tržište imao je ovaj sistem i prodavan je sa tempomatom, senzorom pritiska u gumama i drugim zanimljivim opcijama. Za naše tržište je rađena "mađarska" varijanta (kakva država, takvi i automobili, sa ponekim izuzetkom :) ).

Ovo je sad offtopic, ali nije zgoreg:
Naši modeli su se pokazali pouzdaniji od 1,6 na polju razvoda paljenja tj zupčenja. Kod njih su kaiševi pucali kao praćke, što je za sobom povlačilo generalni remont. Inače 1,6 je isti sistem kao kod lanosa, samo sa izmenjenim natezačima, koji su ustvari i dovodili do pucanja.
rentica
Početnik
Posts: 2
Joined: 08 May 2018 18:15
Contact:

Re: Skidanje volana

Post by rentica »

uvek sam skidam i menjam volan, vrlo je jednostavno :lol:
Post Reply

Return to “Uradi sam”