Automat startera

User avatar
dixy
Junior
Posts: 59
Joined: 29 Jun 2011 20:13
Location: Dobanovci, Surčin

Automat startera

Post by dixy »

Pre par dana me je auto ostavio na ulici. Pri pokušaju da startujem motor čuo sam samo kliktanje iz motornog prostora. Odmah mi je bilo jasno sa čime imam posla - elektromagnetni prekidač, tzv "automat" startera krenuo da pravi probleme.Obično se može lupati po njemu da pusti elektromagnetnu kotvu unutar kućišta, ali ovaj put nije reagovao.

Prevučem auto na kanal, skinemo starter, pregledamo, vežemo na akumulator, kad baksuz sastavio i pokreće klizeći zupčanik...

Hoću da zamenim automat, ali mi je potrebna informacija da li je neko to već odradio i gde je nabavio deo. Iz originala ne dolazi u obzir, jer košta tričavih 20.000,00 din :o :?:

Ima par radnji po Beogradu za koje znam, ali niko nema odgovarajući po kataloškom broju (inače broj je 10520191 za aveo 1.4, ali i još neke modele), svi bi da nešto zbudže.
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Automat startera

Post by zec »

Da li si uspeo da nadjes deo? Bas cudno sto ne moze da se nadje. Ako se poruci od negde kosta opet puno?
User avatar
dixy
Junior
Posts: 59
Joined: 29 Jun 2011 20:13
Location: Dobanovci, Surčin

Re: Automat startera

Post by dixy »

Nisam uspeo da nađem... Prema nekim specifikacijama, odgovara od astre, od kadeta E i ostatka GM game, dok po drugim, odgovara samo taj jedan tip, Delco, koji ide i kod Daewoo.

Kod raznoraznih električara ne idem, jer će mi uvaliti neki polovan ili u najboljem slučaju zbudžiti poljaka nekog (AS na primer, sa dva priključka umesto tri), koji koštaju 10x manje (cca 2.000), koji niko nikad nije uvozio od renomiranih radnji koje se bave uvozom tih delova (baš se pitam odakle će ga onda naći).

Za sada, načelno sam zamolio neke poznanike da mi deo nabave iz originala iz Rusije, a videćemo koliko će koštati (recimo karike iz originala, koje sam morao da nabavljam koštale su 80 eura sa čašću za tog koji je doneo, dok su kod nas koštale blizu 16.000, što mislim da je ultra bezobrazluk, mi smo toliko lopovski narod, da je to strašno). Čim nabavim, javiću koja je bila cena.

Za sada se problem sa startovanem ne javlja, a kad će i da li će, pojma nemam, ali ću taj automat zameniti svakako.
pevac54
Senior
Posts: 208
Joined: 10 Mar 2012 12:17

Re: Automat startera

Post by pevac54 »

Pitao sam majstora koji je meni održavao auto i kaže da sa Opel astre odgovara i za aveo jer imaju isti motor. Misli da i za astru 1.6 odgovara za Aveo, ali nije 100 posto siguran. Nažalost više nije u Srbiji, otišao u Nemačku i tamo radi. Radio je sa donetim delovima. Prelaže da pogledaš u katalaogu opela, tamo ima slika pa uporedi.
Iz ličnog iskustva znam da su delovi za opel koji odgovaraju za ševrolet dosta jeftiniji. Meni je skidao
to što menjam i odem i kupujem po uzorku.
Pozdrav.
pevac54
Senior
Posts: 208
Joined: 10 Mar 2012 12:17

Re: Automat startera

Post by pevac54 »

Probaj da očistiš kontakte, možda će pomoći. Kaže da hoće da cakće a da ne uključi i ako si kontakti korodirali ili su labavi.
User avatar
dixy
Junior
Posts: 59
Joined: 29 Jun 2011 20:13
Location: Dobanovci, Surčin

Re: Automat startera

Post by dixy »

Moguće da je kontakt bio labav, jer se vidi kao da je nagoreo, kao da je šmercovao pa deluje slično spaljenoj elektrodi za zavarivanje.

Nije se za sada dešavalo da zabode ponovo, ali nikad se ne zna kada će ponovo. Stoga sam naručio original iz Rusije, jer od ovih ovde kojih ima po katalozima, izgleda nijedan ne odgovara. Svi što prodaju te delove ili traže broj automata, koji nemam jer na njemu ne piše ništa (ne prihvataju originalni broj koji imam, jer kako kažu tupavci, ništa im ne znači), ili me šalju kod "majstora", koji će mi staviti "od astre", "original", "bolje od originala" i tako to. Zato ne idem kod majstora i delove kupujem samo iz originala, kada je to moguće (izuzimam delove trapova, kočnica i sl, što je zadovoljavajućeg kvaliteta kao zamensko).
Post Reply

Return to “4v”