Postavljanje parkirne kamerice...

njekica
Junior
Posts: 10
Joined: 13 Oct 2011 18:17

Postavljanje parkirne kamerice...

Post by njekica »

Zanima me da li neko ima iskustva sa postavljanjem kamerice za parkiranje na Aveo Sedan 2012? Namestio sam prednju kameru i lepo sakrio kablove ispod tapacirunga i gume, ali bih zadnju stavio na plastiku pored svetala za tablice. Ako sve uspešno provučem, skinem tapacirung u gepeku i plastični deo na koji uvijam kamericu, treba da je priključim za rikverc svetlo.. Npr.: kako da najlakše utvrdim koji kabl napaja rikverc svetlo; da li crnu (minus -) žicu da zavijem na neki metal u gepeku, i slično... Da li je neko to radio i postoje li neke cake? Kad ovo (nadam se) uspešno završim, postavljam slike... Pozdrav za forumaše (Aveo je već napunio pet godina :))
pevac54
Senior
Posts: 208
Joined: 10 Mar 2012 12:17

Re: Postavljanje parkirne kamerice...

Post by pevac54 »

Ništa lakše. Mikro princ u Kralja Milutina br.31 (blizu beograđanke) prodaje spojnice za kablove
po ceni od 17,16 din. komad. Crvena od 0,5 do 1 mm, i plava od 1 do 2,5mm. Ne treba seći kabal, već samo u spojnicu staviti kabal od kamere i obuhvatiti kabl koji ide na sijalicu za rikverc svetlo, stisnuti i to je to. Tako sam montirao i parking senzore. Trebaju ti samo dve spojnice. Spojnice montiraš na obe žice za sijalicu i to ti je paralelna veza. Spojnica je tako napravljena da u nju staviš kraj kablića za napajanje kamere i obuhvatiš žicu koja ide na sijalicu, drugom spojnicom ssrugu žicu, stisneš kleštima i gotovo. Ako ti nije jasno, objasniće ti u prodavnici kako se koristi spojnica. Da ne bi nosio kameru u prodavnicu, kupi po dve spojnice od obe veličine- nije skupo, ili ponesi kamericu sa sobom.
Javi šta si uradio.
Ako hoćeš da vidiš kako izgleda spojnica odi na njihov sajt i videćeš sliku u katalogu. Potraži pod instalacioni materijal - mislim da se tamo nalazi.
Pozdrav.
pevac54
Senior
Posts: 208
Joined: 10 Mar 2012 12:17

Re: Postavljanje parkirne kamerice...

Post by pevac54 »

p.s.
Ako su ti kablići od kamerice kratki, možeš ih produžiti na isti način pomoću spojnica.
pevac54
Senior
Posts: 208
Joined: 10 Mar 2012 12:17

Re: Postavljanje parkirne kamerice...

Post by pevac54 »

Izvini, pogrešio sam. Spojnice se nalaze pod "prateći kablovski materijal".
njekica
Junior
Posts: 10
Joined: 13 Oct 2011 18:17

Re: Postavljanje parkirne kamerice...

Post by njekica »

Mnogo ti hvala na pomoći. Kupiću to ovih dana, a u subotu ili u nedelju montiram, pa ću postaviti slike.
Pozdrav!
pevac54
Senior
Posts: 208
Joined: 10 Mar 2012 12:17

Re: Postavljanje parkirne kamerice...

Post by pevac54 »

Dobra stvar kod ovakve montaže je što ti ne treba nikakav prekidač. Kad ubaciš u rikverc uključi
se i kamera. Kad već montiraš kameru, ne bi bilo loše da postaviš i parking senzore na isti način.
Oni bar sada nisu skupi, a vrlo su korisni.
njekica
Junior
Posts: 10
Joined: 13 Oct 2011 18:17

Re: Postavljanje parkirne kamerice...

Post by njekica »

Evo, samo da javim da je kamerica postavljena i da sve radi, uz jednu malu nedoumicu. Kamera je povezana na rikverc svetlo, na pozitivni (+) kabl, sve radi (slika u slici, pola ekrana, ceo ekran, promena sa prednjom kamerom, snimanje), ali se kamera ne pali i ne gasi sa ubacivanjem u rikverc, kako bi trebalo... Ipak, meni je ovako možda i bolje - prikaz je stalan, a može se isključivati na retrovizoru i uključivati snimanje (ako je potrebno)... Nisam načisto u čemu je stvar, ali kvalitet je odličan... Slika je jasna, nema prekida. Čini mi se da kamera malo udaljava ili sam samo navikao na drugačiji retrovizor ranije...Takođe, ne pojavljuju se linije za udaljenost, mada sam ih ja očekivao u prikazu kamere za rikverc... Postaviću slike ovih dana, a korisniku Pevac54 zahvalnost za informacije o spojnicama... Pozdrav!
njekica
Junior
Posts: 10
Joined: 13 Oct 2011 18:17

Re: Postavljanje parkirne kamerice...

Post by njekica »

Još samo jedan dodatak - za montažu nisu bile dve žice, već samo osnovni kabl koji ide na kamericu uz njega posebna žica crvene boje koju sam povezao na + žicu za rikverc svetlo... Možda je tu greška - možda se ova žica povezuje na -?! Nisam baš stručan... Ako mi bude smetalo, možda i popravim :).
Post Reply

Return to “4v novi”